.::Genç Edebiyat::.
Hoşgeldiniz,Foruma ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım kriterlerini okuyunuz.Eğer üye olmak istiyorsanız "Kayıt Ol" butonuna tıklayınız.Eğer üyeliğiniz varsa,"Giriş Yap" butonuna tıklayarak üye girişi yapabilirsiniz.Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...
FORUM YÖNETİMİ

Bilgi ve İletişim İçin:edebiyatgenc@hotmail.com

.::Genç Edebiyat::.

Çaylak Edebiyatçıların Gayrı Meşhur Toplanma Platformu

AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaYeni MesajlarKayıt OlGiriş yapBiz Kimiz?...

Paylaş | 

Sevgililer Günü Üzerine Aforizmalar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Teknik Yönetmen
Teknik Yönetmen

Erkek Mesaj Sayısı : 52

MesajKonu: Sevgililer Günü Üzerine Aforizmalar   Ptsi Şub. 08, 2010 4:52 pm

sevgililer günü tarihi roma imparatorluğuna dek uzanır. eski roma'da 14 şubat günü bğtğn roma halkı için önemli bir gündü. çünkü roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan jonu'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. bu günü takip eden 15 şubat ise bir başka bayram olarak kutlanıyordu. bu bayram halkın genç nüfusu için önemliydi. çünkü bu gençler yaşantıları sınırlandırılmıştı. bu nedenle sosyal yaşamları pasifti. bu doğal olarak birliktelik yaşama şanslarını yok ediyordu. genç kızlar ve erkekler bu bayram süresince birbirlerinin partnerleri oluyordu. hangi erkeğin hangi kızla partner olacağını bayramdan bir gün önce olan 14 şubat günü bir çekilişle belli oluyordu. çekilişle belli olan partnerler bayram süresince beraber oluyorlardı. bunun sonucunda birbirlerine aşık olan gençler buy bayramın dışına aşklarını taşırıp evleniyorlardı. imparator 2. cladius romayı katı kurallar çerçevesinde yöneten bir hükümdardı. oonun için en büyük problem orduda savaşacak asker bulamamaktı. ona göre bu durumun tek sebebi roma'lı erkeklerin aşkalarını ve ailelerini bırakmama istekleriydi.
işte bu yüzden roma'daki bütün nişan ve evlilikleri kaldırdı.aziz valentine de cladiusun hükümdarlığı zamanında romada yaşayan bir papazdı. imparatorun yasağına rağmen kendisi gibi papaz olan aziz marıus ile gençleri gizlice evlendirmeye devam ediyordu. imparator çok geçmeden bunu öğrendi ve aziz valentine'yi tutuklatıp sopa ile döverek öldürdü.m.s 270 yılının 14 şubat gününde hristiyan mezarlığına gömüldü.ayrıca bu gün roma tanrılarının günü olarak kutlanıyordu.
işte tarihçe kısaca böyle.
yani islam'da ve bizim milli kültürümüzde yeri olmayan bir bayram.işin ilginç tarafı hükümdarın orduya asker bulamama sıkıntısı çekmesi. şuraya dikkat çekmek istiyorum.
irakta binlerce kadın tecavğze uğradı biliyorsunuz(iyi atladım ama oraya değil mi?)
bunun nedeni bence ümmetin erkeklerinin erkekliklerini yapmamasıdır. iraklı nur,islam ümmetine yazdığı mektupta (affınıza sığınarak) "ey ümmetin erkekleri gelin hem beni hemde şu karnımdaki amerikan piçini öldürün" diyordu. olmadı,gidemedik. biz o sıralar sevgilimize kalp şeklinde yastık almak,sakal,bıyık kesmek,bacak kılı aldrımak,yüz çizgileri kremi sürmekle meşgul oluyorduk. erkekliğimiz bir çırpıda gitmişti.
roma hükümdarı kadınların ve duygusallığın esiri olan erkekleri özüne çevirmek için böyle bir yasağı getirmek istemişti bence.
şimdi şu soruyu sormadan edemiyeceğim. bizde böyle olursak,sevgililer gününde şu kadarcıkk canım deyip yüzük peşinde koşarsak sonumuz ırak kadınları gibi olmaz mı?
iraklı kadınların vebali bizim üzerimizdeyken memleketin namuslu kadınlarına yabancı eli sürdürmek şerefinize dokunmaz mı?
kadınlarımıza tecavüz edilirken bakacakmısınız?
kızdınız bana değil mi? olsun iyidir kızmak.
sabahın saat sekizinde kalkıp akşama kadar çırpınan didinen kapitalizm kurbanı kocalarına sevgililer gününde çiçek almadı diye,kalp şeklinde yastık,kolye,ayıcık almadı diye kızan surat asan kadınlar vicdanları nasıl rahat kalıyor anlamıyorum.
vahşi kapitalizmin iğrenç aracı olan sevgililer gününde kocasını "boşver,sen beni zaten her zaman mutlu ediyorsun,sevgililer günüde neymiş" deyip uyaracağı yerde kızan,annesinin evine giden bayanlar varoldukça işimiz zaten zor o da ayrı bir imtihan.
yine aynı günde eşine hediye alamadı diye vicdan azabı çeken erkekler,kendi sevgilerini ufak bir hediye ile gösteren sevgi pıtırcığı saygıdeğer erkekler,ne zaman oturup ev reisliğini yapacak merak ediyorum.
mesele basittir,ama canımızı yakmaya yetecek derecededir. müslüman rahatlığa karşıdır,komşusu açken tok yatmak dinimizde yasaklanmışken,hem tok yatıp hemde lüks tüketim yapmak ne derece doğrudur varın siz düşünün.
çalışıp didinerek kazanılan para allah yolunda infak edilecek iken kapitalizm uğruna harcanırsa ne olur diye düşünmek gerekir.
bizler tek taş yüzük,cilt merhemi,ayıcık aldıkça birileri jakuzilerde kalmaya devam edecek birileri göbek şişirmeye devam.dünyada o kadar müslüman aç yatarken bu şeylere prim kazandırmak,para yatırmak,onların büyümesini sağlayıp konfora gömülmek vicdan işi ise diyecek sözümüz yoktur. tek yapılacak şey memleketin ve şahsımızın ıslahı için bir avuç duadır. hak getire,vesselam....

DABBETÜL ARZDAN
DECCALDAN
YEDİ DÜELDEN
KORKU NEDİR BİLMEYEN BEN,
TİR TİR TİTRİYORUM GÜLCEDEN...
Kullanıcı profilini gör http://www.gencedebiyat.blogcu.com

Sevgililer Günü Üzerine Aforizmalar
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası